EEG biofeedback / neurofeedback
EEG biofeedback (neurofeedback) vizsgálat
Az EEG biofeedback/neurofeedback egy olyan módszer, amely megmutatja, az agy mely területein vannak funkcionális eltérések. Az első találkozó alkalmával a különböző frekvenciájú agyhullámok elektromos jeleit mérjük be a fejbőrön elhelyezett elektródák segítségével. A vizsgálat időtartama 30-45 perc.
EEG biofeedback (neurofeedback) tréning
A neurofeedback, más szóval EEG biofeedback az agy aktuális aktivitásáról ad visszajelzést. A tréning segítségével megtanulható agyműködésünk jobb ellenőrzése és harmonizálása, ezzel optimalizálhatjuk teljesítményét. Olyan esetekben használjuk, amikor a pszichés vagy neurológiai probléma az agyhullámokban mérhető eltérésekben is tetten érhető.
Az ülések során a fejbőr megfelelő pontjain elektródákat rögzítünk, az EEG jeleket pedig egy számítógép dolgozza fel. A tréning során a gyakorló személy a monitoron filmet vagy animációt néz, esetleg csukott szemmel zenét hallgat és a számítógép vizuális-, illetve hangjelzést küld az aktuális teljesítménytől függően.
Ezáltal képesek leszünk befolyásolni és megváltoztatni agyhullámainkat. A megfelelő agyhullámokra megerősítés érkezik (zene, jutalompontok, hang…), a gátolni kívánt hullámokra pedig figyelmeztetés (az animáció megáll, elhalványul, figyelmeztető hang…).
Vagyis a film, animáció addig „megy”, amíg a gyakorló személy figyel. Ahogy lankad, a film/animáció elakad, elhalványodik vagy összezsugorodik.
Ennek segítségével tulajdonképpen úgy eddzük szellemi teljesítőképességünket, rugalmasságunkat, mint az edzőteremben az izomzatot. Agyunk még felnőttkorban is képes a változásra azáltal, hogy új dolgot tanul, ezt nevezzük plaszticitásnak.
EEG biofeedback (neurofeedback) tréning az alábbi esetén javasolt:
- Hiperaktivitás és figyelemzavar
- Tanulási zavarok: diszlexia, diszgráfia, diszkalkúlia…
- Viselkedészavarok
- Autizmus spektrum zavar
- Szorongás
- Depresszió
- Alvászavar
- Stressz
- Tikk
- Dadogás
- Teljesítmény fokozása (iskolában, sportban)
- Rehabilitáció agysérülések.
Átlagosan 20-40 fejlesztő alkalom szükséges a tartós változás előidézéséhez. Az ülések 20 – 40 percig tartanak.